10 Komente

Duke parë pyetjet e shumta rreth mënyres së përdorimit të Farës së Zezë, falënderojme Aishen për kometin e saj të detajuar tek artikulli ‘Fara e Zeze, Ilaç i çdo Sëmundjeje’ dhe vendosëm që komentit të saj t’i japim një hapësirë të veçantë duke e bërë artikull më vetë. Faleminderit Aisha!

Doza normale është:
a) Per të rritur: Një lugë caji në mënjgjes dhe një në mbrëmje ose 2-3 kapsula në ditë.
b) Për fëmijë (nën 8 vjeç): Gjysma e sasisë së lartëpërmendur.

Përdorimi për sëmundje specifike:

Nigella Sativa1. Dhimbje koke ose migrena: marrja e dozes orale dhe aplikim në ball ose ne pjesen me dhimbje. Të largohet nga ngrenia e tepërt e ëmbëlsirave.

2. Semundjet reumatizmale : Marrja e dozes orale ditore dhe aplikim në pjesët me dhembje dy herë ne dite për reth tre muaj.

3. Diabeti: ;Marrja e dozes ditore orale dhe një gotë caji ‘santonica’ të zier.

4. Imuniteti i fëmijeve: Marrja e dozës orale ditore për tre muaj.

5. Çlirim për sëmundjet e hundës : Tri luge caji çdo dite për një javë si dhe masazh për pjesët e sëmura.

6. Ulja e kolesterolit në gjak: Marrja e dozës orale ditore dhe largimi nga ngrenia e yndyrnave (për efekt të uljes së peshes).

7.Contusions dhe propodiplegia: Marrja e dozës orale ditore dhe masazh i pjeses se dëmtuar për pesëmbëdhjetë minuta dy herë në ditë.

8. Stomaku dhe ulcera: Marrja e dozes orale ditore, kufizimi i të ngrenit të ëmbëlsirave dhe frutave agrume. Këshillohet testimi i hormoneve tiroide dhe masazh i jashtëm dhe ngrenia e sheges bashkë me lekuren e saj te brendeshme.

9. Në raste ftohjeje, marrje fryme, kollë: Më një gotë uji me caj dhe sheqer hidhet një lugë kafe vaj Fare të Zezë dhe pihet para se të biesh në gjume dhe vendoset dhe një kompresë e ngrohtë në kraharor; qetesohesh menjëherë. (Pika nëntë vjen nga ajo që unë kam praktikuar dhe kam pasur rezulate shumë të mira)

10. Për kurimin e infeksioneve të zemrës dhe ngushtimin e venave: Pihet vazhdimisht vaji me çfardo pije të nxehtë. Kjo ndihmon në shkrirjen e yndyrnave, zgjerimin e damareve dhe arterieve.

11. Për sëmundjet e lekurës dhe lebrozës: Lyhet vendi i prekur nga sëmundja me ‘uthull molle’ dhe më pas lyhet me vaj Fare të Zezë për 15 ditë.

12. Për kurimin e rasteve të dobesisë seksuale:

 • 200 gr korërr Fare të Zezë të shtypur (pluhur)
 • 50 gr vaj ulliri
 • 100 gr dylli të shtypur (dyll peme mashkull)
 • 50 gr vaj Fare të Zezë
 • 50gr vaj xhirxhiri (sallate arabe, në anglisht rocket ose eatercress)
 • 200gr mjalte i pastër

Përzihen mirë dhe përdoret një lugë kafeje pas çdo vakti. Të kthen aktivitetin edhe nëse je në moshë të thyer.

 1. aisha says:

  1 Per kurimin e infeksioneve te zemres dhe ngushtimin e venave.
  Pihet vazhdimisht vaji me cfardo pije te nxehte.Kjo ndihmon ne shkrirjen e yndyrnave ,zgjerimin e damareve dhe arterieve.
  2 Per semundjet e lekures dhe lebrozes.
  Lyhet vendi i prekur nga semundja me uthull molle dhe me pas lyhet me vaj Habe seuda per 15 dite.
  3 Per kurimin e rasteve te dobesis seksuale:
  Shtypen 200gr Fare habetu-seuda perzihet mire me 50gr vaj ulliri pastaj shtohet 100gr dylli shtypur(dyll peme mashkull)plus 50gr vaj Habetu seuda plus 50gr vaj xhirxhiri (sallate arabe ne anglisht rocket ose eatercress)plus 200gr mjalte i paster pasi perzihen mire perdoret nje luge kafe pas cdo.Te kthen aktivitetin edhe nese je ne moshe te thyer.

 2. bekimi says:

  pershendetje,

  deshta ta di se ku mund ta gjeje per ta blere”faren e zeze”,dhe si kerkohet ne shitje. vuaj nga migrena e shkalles se dyte dhe deshta te di nga ju se a egziston ndonje recept per pregaditjen e ilaçit kunder kesaj semundje.
  Faleminderit ne mirekuptim

 3. neziri says:

  pershendertje nga ana ime
  me intereson te di se ku mun ta gjej faren e zez dhe si mund ta perdori ket vuaj nga migrena dhe nga sinuset maxilar dhe frontal(ballor) a ka ndonje efekt ky ilaq
  nese dikush mundet te me ndimoj mundeni te me shkruani ne email adresen time nezir_2007@hotmail.com
  faliminderit per mirkuptim

 4. zyla says:

  desha te di se si quhet fara zeze ne gjuhen latine apo si te themi ne mjekesi dhe ku mund ta gjejm ju faleminderit per mirkuptim ju lutem kthemani pergjijgen ne imellen time

 5. Romina says:

  Fara e zeze gjendet ne Greqi me emrin(Mavru Qiminu)ose Nigella Sativa.Gjendet ne dy lloje,ne forme tabletash me 180 cop qe kushtojen 20 euro dhe ne forme vaji 250 ml qe kushton 20 euro.Kushe eshte i interesuar te kontaktoje ne kete numur telefoni:00302331060629

Lërni opinionin tuaj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ju mund ta përdorni këtë URL bashkë me emertimet dhe atributet e HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>