21 Komente

kanmush2.jpgCfare eshte kanceri i mushkerive?

Kanceri i mushkerive eshte kanceri i trakese, bronkeve (rrugeve te ajrit) ose i alveolave (qeseve te ajrit). Me i shpeshte eshte kanceri i bronkeve.

Vrasesi me i madh
Kanceri i mushkerive eshte  kanceri  me i madh vrases ne Europe dhe ne te gjithe boten. 20% e vdekjeve nga kanceri i perkasin kancerit te mushkerive ( 28% ne burra dhe 10% ne gra).
Ne grate, kanceri i gjirit  eshte shkaktari kryesor i vdekjeve nga kanceri (18%), por ne disa vende si p.sh. ne Angli vdekjet e grave nga kanceri i mushkerive jane me te lartea nga vdekjet prej kancerit te gjirit.

Format e kancerit te mushkerive

Jane dy forma kryesore te kancerit te mushkerive: Kanceri i
mushkerive me qeliza jo te vogla (NSCLC-non-small lung cancer) dhe kanceri i mushkerise me qeliza te vogla (SCLC-small cell lung cancer)
Forma me e shpeshte e kancerit te mushkerive eshte ajo me qeliza jo te vogla(NSCLC),e cila ka mbijetese me te gjate se kanceri i mushkerive me qeliza tevogla (SCLC), qe ka tendence te perhapet me shpejt.

Cfare e shkakton kancerin e mushkerive?

Duhanpirja eshte pergjegjese per afersisht 90% te rasteve me kancer te mushkerive.
Duhanpirja pasive rrit rrezikun per kancer te mushkerive tek ata qe nuk pijne duhan.
Faktore te tjere (“ cancerogjene”) mund te rrisin rrezikun e kancerit te mushkerive vete ose ne kombinim me duhanpirjen (p.sh. asbestoza, rrezatimi dhe substance te ndryshme kimike). Numri i rasteve qe keto te fundit shkaktojne eshte krejt i vogel ne krahasim me kancerin e mushkerive qe shfaqet tek duhanpiresit.

Trajtimi i kancerit te mushkerive
Zbulimi i hershem te kancerit te mushkerive mund te permiresoje mbijetesen, por kjo nuk eshte akoma plotesisht e percaktuar.

Menyrat e trajtimit

Trajtimi mund te perfshije kirurgjine, rrezatimin dhe kemioteapine, te ndara ose te kombinuara me njera tjetren. Trajtimi duhet te jete individual ne varesi te tipit dhe stadit te semundjes.
Kirurgjia
Kirurgjia per heqjen e kancerit pulmonar eshte e mundur vetem ne nje numer te kufizuar rastesh. Nuk eshte e percaktuar nese kanceri eshte perhapur ne pjeset e tjera te trupit ose eshte ne nje pjese te mushkerive qe e ben heqjen e tij te pamundur.

Rrezatimi/kemioterapia

Rrezatimi dhe/ose kemioterapia mund te perdoren per reduktimin e mases tumorale para operacionit ose si mjekim ndihmues ne stadet e avancuara te semundjes.
Kemioterapia eshte kurative vetem ne nje numer te kufizuar rastesh (~5%).

Perhapja ne Europe

Ne Angli te dhenat tregojne se 1 burre ne 13 burra dhe 1 grua ne 23 gra do te vuajne nga kanceri pulmonar.

Rastet e reja

Numri me i madh i rasteve te reja eshte pare ne vendet e Federates Ruse, pasi atje edhe numri i duhanpiresve eshte edhe me i madh.

kanmush1.jpgShpenzimet

Kostoja mesatare e trajtimit te nje pacienti me kancer pulmonar me qeliza te vogla (SCLC) eshte vleresuar me 17 000 euro.
Hospitalizimi perfshin rreth 50% te ketyre shpenzimeve , ndersa kostoja e kujdesit dhe kemioterapia perfshin 13% te tyre.
Kemioterapia mund te permiresoje shenjat e semundjes dhe cilesine e jetes. Ka pak efekt ne zgjatjen e mbijeteses por aktualisht rralle eshte kurative.

Fushat per veprim
• Parandalimi
Fushata te vazhdueshme qeveritare dhe jo qeveritare per reduktimin  e pirjes se duhanit.
• Diagnoza dhe mjekimi
Permiresimi i metodave per zbulimin e hershem te kancerit pulmonar jane te nevojshme per rritjen e numrit te pacienteve qe mund te perfitojne mjekim kirurgjikal, qe eshte provuar se kjo e fundit e redukton vdekshmerine.

 1. marisi says:

  Me pelqeu shume kjo faqe qe fliste per kancerin e mushkerive.Mendoj se duke u bere sa me shume faqe me rrezikun e duhanit ndoshta do te ndergjegjesojme nje pjese njerezish qe e pine kete “helm” e duke e bere nje gje te tille mund ti themi lamtumire semundjeve te mushkerise.

 2. EVA says:

  ju lutem nje sqarim per diagnozen (kancer bronkopulmonar dekstra karcinoma epidermoide e mirediferencuar.

  skaneri; mediastini me disa limfonodula te medhenj paratrakeale dhe hilare dekstra.ne fushat pulmonare viher re mase indore apikale dekstra si dhe infiltrim difuz i parenhimes pulmonare me pamjen e nje infiltrimi kanceromatoz.pjesa tjeter e parenhimes me aspekt retikular, aspekti CT flet per natyre malinje te lezroneve te mesiperme.
  fibronskopia fbs trakea ne aks. koria trakeale e mprehte. ana e djathte; bronku primar qe ne hyrje i infiltruar anteralisht, infiltrim i cili stenozon dukshem lumenin bronkial dhe ben te pamundur kalimin e metejshem.
  faleminderit me nevojitet shume ndihma juaj. ju lutem me ktheni pergjigje

 3. Nadire says:

  Pershendetje
  Per sqarime te metejshme duhet te kontaktoni me mjekun tuaj pneumolog,qe te jape udhezimet e nevojeshme per trajtimin e metejshem te ketij pacienti.
  Falemnderit

 4. Agdrenasi says:

  Ju kutem me tregoni per simptomet e cancerit te mushkrive,dhe si mund te zbulohet me shpejt dhe a është e mundur qe analizat e gjakut me dalë mirë e me pas cancer ne mushkri,pres pergjigje sa me te shpejt

 5. remzi says:

  pershendetje te sinqerta per ju.Desha te ju kerkoi ndihme me disa imazhe te menyra e perdorimit te inhalatoreve ne semundjet obstruktive te mushkerive.Ju falenderoi shume

 6. lule says:

  Ju lutem te me ndihmoni dhe te me tregoni a ka ndonje shanse qe te ndalohet zhvillimi i qelizave malinje ne mushkeri, apo edhe asgjesimi total i tyre. Pacientja eshte me hemoterapi,ju lutem pak per sugjerime dhe nese ka mundesi ndonje emer bari, Ju faleminderit shume dhe ju lutem per pergjigje te shpejte

 7. ideal jaka says:

  Abscesi pulmonar paraqet nje inflamacion qelbezues te lokalizuar, i cili perfshin pjese te caktuara te muskerive.Faktore favorizues per zhvillimin e abscesit pulmonar jane gjendja e rende e te semuarit, alkoolizmi kronik dhe demtimet e mehershme te indit mushkeror nga ndonje semundje (bronchitisi, bronkiektazia emfizema e mushkerive, kanceri i mushkerive…) Pamja klinike e semundjes karakterizohet me temperature te larte, ethe, therrje ne kafazin e kraherorit, kolle dhe dobesi e pergjithshme.Mjekimi duhet te filloi menjehere me denien e dozave te medha te antibiotikeve. Kombinimi me i mire este me doza te medha te penicilines (2-4 UI/dite) me streptomicine (1,0 g/dite). Nese keta antibiotike nuk japin rezultatin e pritur ose nuk mund te jepen per shkak te ndjeshmerise alergjike, duhen te jepen antibiotike tjere ne baze te strishos bakteriologjike dhe antibiogramit.Vendosja e drenazhes mund te shfrytezohet sepse shpejton sherimin duke eliminuar ne kete menyre permbajtjen qelbezuese.

 8. Alija says:

  Mirmbrema kerkoj nje sqarim nese dikush mund te me ndihmoj,
  tek Babai im eshte konstatuar ne fillim te tetorit te vitit te kaluar se ka tumor ne mushkri, sipas mjekut nuk behet fjal per kancerin “femror” por megjithate nuk ka mundesi per nderhyrje kirurgjike qe nga tetori i eshte nenshtruar chemoteapise dhe sipas mjekut suksesi ka qene i plot duke i marre parasysh rrethanat, tani me eshte thene qe ta dergoj ne Tirane per rrezatim te mushkrive gjendja e Babait pas chemoterapis eshte perkeqesuar se tepermi dhe ka humbur shume ne peshe dhe desha te di nese rrezatimi do te sjell ndonje shpres per jete me te gjate per babin tim, cdo keshille e jueja si ne aspektin e mjeksis ashtu edhe ate te perjetimit personal do te me ndihmonte shume pasi gjendem ne nje gjendje te rende emocionale ju falemnderit
  dhe me rrespekt

 9. alda says:

  kam qene nje duhanpirese e rregullt, pasi kalova ne ftohje e lash cigaren ndersa tani pi ndonje vetem me kafe.Kam shume frike nga kanceri ne mushkeri, doja te dija cilat jane simptomat?

 10. ira says:

  ju lutme me tregoni se a ndodh qe analizat e gjakut te dalin mir po te jem e prekur nga kanceri,sepse frymemarrja eshte shum e pandishme dhe krahrori me dhem qe 2 vite gjithashtu dhe gjysa e shpines e pjeses se krahrorit

 11. demi says:

  Jam ne moshen 48vj.duhan kam pire 30vj.ce 4vjet e kam len duhanin pasi mjeku me keshilloi se jam i semur BRONCHITIS DE HAEMOPTHISIS .Ju lutem te me spjegoni dicka me teper si te sherohem cfar masa duhet te mar sepse nga mjeku im nuk i kam mar keto pergjigje pervec je i ftohur do te kaloje etj.Pres pergjigje qe me par ju falemenderohem.

 12. sharkboy says:

  jam nje djale 20 vjec!kam5 vjetqe e pi duhanin rregullisht krejt pa e ndaluar ate!perpjekjet pr a lene kane qene krejtte kota!tani kam disa probleme vertet shqtesuese!kam disa probleme me frymemarrjen!
  para sete fl dhe ne momentin qejam prane gjumit une nis te kem njeproblem me frymemarrjen qe me “tremb” shume!
  por kjo shoqerohet edhe me disa qe mund ti quaj fiksime gjate dites!
  ne momentin qe ulem te pi kafembehem keqmdua te leviz tendjehem i lire dhe mos kem ate gulc ne frymemarrje!
  jam vizituar dhe me kane thene qe kam thjesht panik frike(te pakten keshtu eshte thene)!por do doja te dija me patjeter secfare kam!cfare duhet te bej dhe te mos bej!
  kam bere analiza gjaku,jam vizituar gjithe andje por megjithe respektin qe kam per mjekesine shqiptare,rezultatet kane qene te ndryshmene vendete ndryshme!
  problem tjeter eshte fakti qe ndjej here pas here dhimbje ne koke!
  sinqerisht do doja nje zgjidhje te vertete sepse kjo torture po kalon ne muajin e katert dhe une pernate thjeshtimagjinoj sikur vdekja eshte prane meje!
  me respekt Tori

 13. Alda says:

  kam degjuar se sputumi qe del gjat kollitjes tek nje i semur me kancer mushkerie eshte ne forme trekendeshi Sa e vertet eshte

 14. rreze says:

  Deshta te ju pyes se dge grafise eshte:
  infilt. pul.lat.sin

  Cka eshte kjo? A ka te beje me kancer te mushkerive?

  Ju faleminderit

 15. muhameti says:

  ju lutem te me pergjigjni pe ket pytje ? jam nga kosova dhe nipi im ka dhimbje te shpeshta te barkut qan pa nderprer nuk e kemi pasur te mjeku i ak than se ka ajer(lluft) ne bark ja ka qit do barna po nuk po i pushon dhimbja e barktu mandej ja ka qit do barno mos i ka skkrajat po kurgja hiq apet . ja kena ba analizat e gjakut dhe i kan dal mir nuk po di qka ka femija i ka 2 vjet

 16. elvis says:

  jam elvisi prej kosove jam 26 vjeq cigaren e pij qe 13 vjet minimum 1pako 5vjet e para tash rreth 2pako mesatarja e perdori edhe alkoholin shum qe nga femijerija
  ne fillim kaloja ska me mire simptomat po ju tregoj edhe pse se kam vizitu mjekun kurr per ket qellim
  kam dhimbje te shpeshta te krahrorit te djatht,kollitje,te vjella ne mengjes,terje te gojes ,buzeve,marrje mendsh,ftohje ne gjoks lodhje te pa zakont.mirpo jam njeherit tip muskuloz pa mbipesh ose nen pesh nje ore kur nuk pij cigare e ndjej veten ma mire mirpo kam tentu em lan shum her po nuk po mundem sepse edhe kafe konsumoj deri ne 5 ne dit ose 6 se di deri kur do te ndeshem me kancer ose em vdekje po duhanin spo muj me lan kaq kisha kush nuk e pin i uroj mos me pi kurr kush e pin i uroj me lan sa ma shpejt

Lërni opinionin tuaj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ju mund ta përdorni këtë URL bashkë me emertimet dhe atributet e HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>