46 Komente

Fara e Zeze permban vaj acidik te pangopur, vaj me eter, vitamina dhe nje sere substancash te tjera te domosdoshme per organizmin. Tashme eshte vertetuar se vaji acidik i pangopur qe permban Fara e Zeze ndikon pozitivisht mbi metabolizmen e trupit, rrit imunitetin dhe ndalon alergjine.
Fara permban perafersisht 38% karbohidrate, 35% vajra te ndryshem, 21% albumin dhe pjesa tjeter perbehet prej me shume se njeqind substanca te ndryshme. Per t’u permendur jane: vajrat acidike te pangopura, acidi Linolein, acidi alfa-Linolein, vajrat me eter (nigellon, alfa-pinen etj.), vitaminat (B1, B2, B6, Acidi Folik, Niacina), minerallet (hekur, kalcium, magnez, zink, etj.) dhe amino acidet.

Vecorite e vajrave acidik te pangopur:

 • Ndihmojne metabolizmen e trupit
 • Nevojiten ne rritjen,zhvillimin dhe rinovimin e qelizave
 • Ndihmojne ne zhvillimin e hormoneve dhe ne formimin e nje sistemi nervor dhe hormonal-mbrojtes te shendetshem.
 • Pengojne shtimin e substancave qe dergojne sinjale alergjike
 • Ndalojne qelizat mbrojtese (imunitare) te punojne me shume se c’duhet.
 • Kolesterolin ne gjak e kthejne ne nivelet normale
 • Pengojne bllokimin e damareve duke rregulluar strukturen e tyre dhe njekohesisht shpejtesin e qarkullimit te gjakut
 • Ulin tensjonin dhe reduktojne rrezikun e ashpersimit te damareve dhe infraktit ne zemer
 • Ndihmojne ne permiresimin e shpejt te plageve
 • Trupi i njeriut nuk i prodhon kete vajra dhe eshte i detyruar t’i marre nga jasht, 1gr. Vaji i Fares se Zeze eshte i mjaftueshem per nevojat ditore.

Vajrat me eter si Nigellon dhe alfa-Pinen zgjerojne rruget e frymarjes, lehtesojne kollitjen, pengojne qelbezimin dhe ndalojne dhimbjen. Nese perdoren rregullisht ulin sheqerin ne gjak. Vitaminat B1, B2 dhe B6 luajne rol ne prodhimin e enzimave dhe forcojne sistemin mbrojtes. Acidi Folik rredukton rrezikun e tensjonit dhe semundjeve te zemres, gjithashtu eshte i nevojshem ne rinovimin e qelizave. Antioksidantet si vitaminat A,E,C dhe Beta-Karetin forcojne sistemin mbrojtes te trupit.

Pervec efektit qe jep Fara e Zeze ne sistemin imunitare,metabolizmen dhe zhvillimin e hormoneve, njekohesisht pastron trupin nga substancat e demshme te quajtura Toxin, perforcon qarkullimin e gjakut, ndihmon ne funksjonin e zorreve dhe rrit shkelqimin e flokeve dhe lekures. Ul tensjonin dhe temperaturen dhe kryen funksjonin e antibiotikeve. Eshte mjaft efektif ndaj semundjeve alergjike si Asthma dhe alergjia ndaj polenave. Per efektin qe ka ne sistemin imunitare eshte i keshillushem perdorimi ne semundjet si AIDS-si, kanceri etj.

Me gjith keto te mira qe permban Fara e Zeze eshte veshtire te qendroje jashte vemendjes se botes perendimore. Vitet e fundit ne Europe dhe SHBA verehet te kete kerkese per kete fare, ne farmacite gjermane Fara e Zeze tashme eshte e pranishme ne formen e saj origjinale si fare, vaj ose tablete.

 1. aisha says:

  Nigella Sativa mund te gjehet ne shitje tek libraria e sahatit ne qende. Me sa di une nese porositet diekt nga siria se ka dhe te holluara qe nuk jane 100% fare e zeze,eshte te 7000 leke te reja 1 kg.

 2. aisha says:

  Brenda tek shishja e vajit ka dhe letren qe e merr te perkthyer ne shqip po e kerkove, se me cfare duet te kombinohet vaji qe te japi rezultate ne ne semundjet e ndryshme.psh: bashkimi i po te njejtes sasi mjalti me farat e zeza (kokerr jo vaj)shton imunitetin e trupit dhe mrojtje nga cdo semundje.

 3. aisha says:

  Fara e zeze eshte e vogel sa gjysma e kokres se orizit ka cipen e zeze dhe brenda eshte e bardhe nuk eshte fare lule dielli ,kur hahet si fare (kokerr) ka shije pak te hidhur dhe djeg ne fyt.Kam degjuer se e gjith dobia eshte tek cipa e zeze.

 4. Bledi says:

  Pershendetje, fara e zeze mund te blihet aty ku shiten barna, mund te gjesh edhe ne qese edhe ne kg edhe ne shishe(vaj), por nuk i di me adresa dyqanet ku mund ti blesh. Nese pyet ne disa vende besoj se te drejtojne se ku mund te gjesh.
  Respekte,
  Bledi

 5. Edison says:

  Pershendetje,ju lutem na thoni se ku mund ta gjejme kete fare te zeze.Sepse eshte shume e nevojshme dhe ju lutem na dergoni ndonje pergjigje

  Respekte .
  Edisoni

 6. Ana says:

  Pershendetje!
  Doja te dija nese fara e zeze qe thuhet se mund te gjendet edhe ketu ne Shqiperi eshte vertet fare e zeze apo per te qene me te sigurt duhet ta blesh jashte shtetit?

 7. bledi says:

  Pershendetje,
  Te them te drejten nuk jam i sigurt nese mund te perdoret me caj apo jo, por perdorimi me uje nuk keshillohet se mund te shkaktoje dhimbje barku. Menyra me e preferuar eshte kombinimi i fares se zeze me mjalt, masa e perzierjes eshte sipas deshires.

  Ne shqiperi nuk e di se ne cfar menyre gjendet ne treg fara e zeze, por per sa i perket ngjyres ajo eshte vertet e zeze. Mund ta gjesh ne formen e saj origjinale (si koker orizi por me e vogel) ose te shtypur,gjysem pluhur. Ne gjermani mund te gjendet shume kollaj ne farmaci, shitet si tablet.

  Respekte,
  Bledi

 8. pati says:

  pershendetje’
  mos perdoret fara e zeze me sakte e ka efektin nese e pranon bashke me uji, se kam degjuar per dicka te tille dhe qe eshte prodhim i fundit i kroacis..
  ju lutem pres nje pergjigje …

  cdo te mire !

 9. aisha says:

  Pershendetje!

  Perdorimi i vajit te fares se zeze:

  Nje luge caji ne menjgjes dhe nje ne mbremje ose 2-3 kapsula ne dite per te rritur. Ndersa per femijet nen moshen 8 vjec perdoret gjysma e sasise se lartpermendur.

  1. Dhimbje koke ose migrena: marrja e dozes orale dhe aplikim ne ball ose ne pjesen me dhimbje. Te largohet nga ngrenia e tepert e embelsirave.
  2. Semundjet reumatizmale : Marrja e dozes orale ditore dhe aplikim ne pjeset me dhembje 2 here ne dite , per reth 3 muaj.

  3. Diabeti: marrja e dozes ditore orale dhe nje gote caji santonica te zier.

  4. Imuniteti i femijeve: marrja e dozes orale per 3 muaj.

  5. Clirim per semundjet e hundes : 3 luge caji , cdo dite per nje jave, si dhe masazh per pjeset e semura.

  6.Ulja e kolesterolit ne gjak : marrja e dozes orale dhe largimi nga ngrenia e yndyrnave (per efekt te uljes se peshes ).

  7.Contusions dhe propodiplegia : marrja e dozes orale ditore dhe masazh i pjeses se demtuarper 15 min, 2 here ne dite.

  8. Stomaku dhe ulcera: marrja e dozes ditore,kufizimi I ngrenies se embelsirave dhe frutave agrume.Keshillohet testimi i hormoneve tiroide dhe masazh i jashtem dhe ngrenia e sheges bashke me lekuren e saj te brendeshme. (nga ajo qe une kam praktikuar dhe kam pas rezulate shume te mira,ne raste ftohje ,marrje fryme ,kolle ne nje gote caji me sheqer hidh nje luge kafe vaj habe seuda (fare e zeze)dhe pije para se te biesh ne gjume ,ve dhe nje cope te ngrohte tek gjoksi, qetesohesh pernjeher.

 10. aisha says:

  Per ato qe jane te interesur per faren e zeze dua te theksoj se nese kerkohet ne farmaci mund te kete ne farmacit bimore me emrin nigella sativa ose Habe seuda emri ne origjinal.

 11. bledi says:

  Nuk e di si quhet ne gjuhen gjermane, por mund te them se doktori gjerman, Maren Franz, ishte ai qe ka bere kerkimet me faren e zeze. Nese futesh ne google me kete emer do gjesh disa faqe ne gjuhen gjermane per sa i perket fares se zeze, un nuk di gjermanisht dhe nuk te ndihmoj dot me teper.
  Respekte;
  Bledi

 12. Syriu says:

  Une jam nga Prizreni, ne mos gabovsha ne barnatore tona kam pa nje shishe 100 mg ku shenon “vaji i kokres se zeze”. Nese kjo koker e zeze nuk eshte e formes sferike dmth ka qoshe, tehe ateher kutu ne Prizren gjat kohes se Ramazanit gatuhen buke te formes pite e qe i quajn “pitajka te ramazanit” dhe mbi to derdhen pak kokra para se te piqen pitajkat, e qe i japin nje shije dhe arome shum karakteristike. Pra te ne qdo bukpjekes patjeter do ti ket keto kokra per pitajka te ramazanit.

 13. fara e zez says:

  si te perdoret kokrat e zeza une kam korka te zeza nuk kam voj por jan kokra te zeza si muj keto mi perdor nese ka mundesi tregomini disa recepta flm kam respekt per ju te nderuara e nderuar

 14. bledi says:

  Pershendetje vlla, me fal qe ta vonova pergjigjen. Fara e zeze keshillohet te perdoret duke u perzier me nje luge mjalte, nje luge gjelle eshte e mjaftueshme.
  respekte

 15. deshira says:

  Pershendetje dhe ju pergezoj per kete faqe,gjithashtu ju deshiroj suksese te metutjeshme.
  Me intereson te di me teper se a esht po ky lloj i fares se zeze qe u permend me lart.
  Me nderime dhe pune te mbare stafit punues.

 16. Bina says:

  Jam nga Gjilani dhe me sa di unë
  në Kosovë është shumë vështirë të gjendet.Për herë të parë për farën e zezë jam njohtuar nga im atë i cili është imam dhe thotë se fara e zezë përmendet edhe në Kuran si bar shërues.Ai këtë e solli nga Arabia dhe e përdorë rregullisht të përzier me mjaltë. Do t’ua këshilloja të gjithëve.

 17. abida says:

  Në Maqedoni fara e zezë mund të gjindet gati në cdo qytet. P.sh. Në Shkup gjindet një shitore afër Albislamit. Më saktë pyetni aty. Në Kumanovë gjindet te Libraria Drini afër Xhamisë së vjetër të qytetit.All-llahu ju ndihmoftë që ta gjeni sa më shpejt.

 18. gresa says:

  a ben me saktessiht me tregu efektet e fares se zez dhe kunderefektet e faresse zez a mudn te ket ajo kunderindikacione siq kan shumica e banrave,dhe a mund te pihet qdo dit dhe sa kohe mudn ta perdoresh sa cop en dit etj

 19. mumini says:

  kam nje femije 2 vjecar dhe eshte alergjik ne pluhurin e shtepise.Ju lutem te me tregoni a preferohet ne kete moshe te perdoret dhe nese po sa kohe duhet ta perdori dhe cfare doze. apo me mire eshte ta perdori si vaj apo ne forme kokra.ju faleminderit.

 20. bledar says:

  Pershendetje;
  per Gresen; efektet e fares se zeze jane treguar te shkrimi kryesor por per sa i perket kunderefekteve nuk kam ndonje te dhene per momentin. Duke verejtur perberjen e fares se zeze nuk duket se mund te kete ndonje efekt anesore te konsiderueshem.

  Per Muminin; femijet jane pek delikate dhe nuk mund te keshillosh per ta ato qe i keshillon te riturve, keshilla ime e pare per ju eshte qe ta vizitoni femijen tek nje pediater dhe te merrni nje ilac qe te japi efekt per nje periudhe sa me te shkurter ne menyre qe rruget e frymarjes mos te ndikohen negativisht nga alergjia qe femija ka sepse mund te ndikoje ne shvillimin e rrugeve te frymarjes.
  Per momentin nuk kam ndonje informat nese perdorimi i fares se zeze mund te ndikoje negativisht tek femijet, nese do ishte dicka e tille doktori Gjerman, Maren Franz, besoj sedo e kishte theksuar ne librin e tij. Un personalisht ju keshilloj ti jepni nje luge caji fare e zeze (mundsisht pluhur jo koker) te perzier me mjalt. Per sa i perket kohes, nuk ka ndonje kufi, sa me shume aq me mirre eshte, mundsisht ta perdori rregullisht.
  Respekte,
  Bledi.

 21. mumini says:

  Po Bledi,se pari ju pershendes dhe ju kerkoj ndjes per kohen qe keni ndar te na pergjigjeni.sa i perket pjeses se par te pergjigjes suaj femiju im veq me eshte nen terapi[zyrtec,flyxotide]te cilen terapi e ka ordinuar mjeku alergollog,pulmollog,por me teper deshta tju pyes se sa eshte efikase fara e zeze per imunitetin e femijes.Nese ka mundesi nje sqarim kur dhoni ta perdorni rregullishte mendoni me vite apo….?ju faleminderit edhe nje here.

 22. Husejn says:

  Ka then profeti Muhamed .a.s. Fara e zeze [ habetu seuda ] eshte sherim per te gjitha semundjet, pervec pleqerise dhe vdekjes. kijo eshte shum efikas edhe per ata te cilet jan te semure nga magjia ose mesyshi…ju pershendes selamu.a. Shkup

 23. taulanti says:

  Pershendetje,ja sa u regjistrova ne kete veb faqe!Shume me pelqeu,kisha pas deshir me dite sa duhet me perdor kete kokren e zez edhe a ndihmon per dopsimin e trupit .Ju falemderit shume

 24. xhela says:

  desha te di qarte se a eshte fjala per “Çeragat”(fara te zeza)ato perdoren sidomos gjat muajit te Ramazanit ne Pitajka te Ramazanit hudhen…
  respekt/////////////

 25. Belkisa says:

  Fara e zeze ose Nigella sativa, eshte shume e dobishme per cdo lloj semundje ajo mund te perdoret dhe si caj, dhe ne vend te sheqerit eshte me e preferuar te hidhet mjalt, dhe kjo recete eshte e preferueshme te perdoret nga femrat gjate ciklit menstrual ose ato qe jane shtatezane, e sidomos ato qe jane para lindjes. Ne fene Islame kjo fare ka nje rendesi te madhe, pasi nuk ka ndikim vetem ne semundjet e trupit por perdoret dhe per pastrimin e shpirtit, nese mund te thuhet keshtu, pasi eshte dhe nje qetesues mjaft i mire. ne nje thenie profetike thuhet se ajo sheron cdo lloj semundje pervec vdekjes. Inshallah keto dite do te dergoj nje artikull me disa receta te perdorimit te fares se zese, vajit te saj.

 26. salih T says:

  selamun alejkum, me pelqejne pyetjet dhe pergjigjjet e juaja lidhur per kete fare te bekuar, edhe nje rast i mire qe njerezite te binden per mrekullit e quranit.Pasi qe Zoti ka krijuar semundjet me siguri se per to ka edhe ilaqe, andaj porosia e Muhamedit s.a.v.s ilaq per cdo semundje perveq vdekjes…deri me tani e pash se recetat per vajine e fares jane me te shpeshta .. nese ka dikush me shume informata per perdorimin e fares

 27. muhameti says:

  jam nga kosova dhe kisha pas deshir te marr 1 pergjigje per 1 semundje ? nipi im i ka 2 vjet dhe qe 2 jav po ka dhimbje te barkut te medha te shpeshta mirpo nuk ka jashtqitje e kemi pasur te 1 mjek i ka than se ka ajer ne bark(lluft) i ka qit do pika po apet nuk i pushon barku , analizat e gjakut i kan dal mir ,ja kan qit do ilaqe mos i ka skrrajat po apet dhimbje te medha nuk ka skrraja . Kisha pasur deshir te di se qfar ka dhe si mund te sherohet

Lërni opinionin tuaj